Використання ІКТ технологій на уроках в початкових класах

3 клас.Я і Україна. Громадянська освіта.

Вчитель Нізовцева Л.В.

Тема: Людина серед людей. Сім’я. Обов’язки в сім’ї. Ставлення до старших.

Мета: - розширити, поглибити уявлення дітей про сім’ю, родину, рід, їх значення в житті людини, уточнити уявлення дітей про сімейні стосунки, ознайомити з основними нормами поведінки, відносинами та обов’язками в сім’ї,

- навчити складати “родовідне дерево”, пробуджувати пізнавильний інтерес до історії свого родоводу,

- розвивати вміння піклуватися про членів сім’ї,

- розвивати активність мислення, творчу уяву,

- виховувати почуття любові й поваги до батьків, родини, гордості за свій народ, його історію, культуру, традиції.

Обладнання: портфоліо учнів, фотографії родини, сердечка, плакати з прислів’ями, комп’ютери, скринька.

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності.

- Діти, давайте пригадаємо наш девіз:

“Наші очі на уроці ... (дивляться і все бачать).

Вуха ... (уважно слухають і все чують).

Голова добре ...(думає).

Спинки прямі, руки на парті.

Хором: До роботи всім нам час,

"Бо багато її в нас!”

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- У мене в руках цікава скринька. У ній – найцінніший скарб планети Земля. Зараз кожен зазирне і скаже, кого ви побачили. (На дні скриньки лежить дзеркало)

- То кого ви побачили на дні скриньки?

Ви побачили кожен себе. Отже, найцінніший скарб – це ви. Кожен з вас – особистість, і саме такої людини, як ви, більше на цій планеті немає і не буде.

- А що дитині треба? (Вірш читає напам’ять Пирогова К.)

А що дитині треба?

Дім красивий, білий,

І, як світлий образ,

Мамин погляд добрий

Й батька дорогого,

Чути добре слово.

А ще гарно б мати

І сестру, і брата.

- Так про кого розповіла Катя? (Про маму, тата, сестру, брата)

- Яким словом можна об’єднати цих людей? (Для тих, хто замислився, підказка).

Ребус 7’я

- Давайте пригадаємо нашу улюблену пісеньку, яку ми часто виконуємо під час фізкультхвилинок:

Добридень

1. Добридень, добридень,

Добриденьскажу,

Як рано чемненько до мами іду.

Тут очка, тут личко, тут ніс, а тут губи

Маю два вушка, а тут білі зуби.

2. Добридень,добридень,

Добриденьскажу,

Як рано чемненько до тата іду.

Тут палець, долоня, плече і рука.

Тут маю дві ноги, а тут є п’ята.

3. Добридень,добридень,

Добриденьскажу,

Як рано чемненько до школи іду.

Багато діточок в забавах у нас,

Веселою піснею вітаємо вас.

- Так кому найпершому ми говоримо “Добрий день?

ІІІ. Ознайомлення з темою і метою уроку.

- Сьогодні ми будемо вивчати тему “Сім’я”. Дізнаємось, що тільки в родині виховується і формується справжня людина.

IV.Вивчення нової теми.

- Ми з групою інформаторів пвдготували невелику довідку:

Рід – ряд поколінь, що походять від одного предка.

Сім’я – група людей, що складається з батьків, дітей, онуків і близьких родичів, які проживають разом.

Слово “родина” є синонімом до слова сім’я. Воно спільнокореневе зі словом “рідня”.

Сім’я – тато, мама, діти.

Родина - сім’я, бабуся, дідусь, інші родичі, чкі живуть разом.

Рід – кілька поколінь, які походять від одного предка.

Слово вчителя.

Родина + до родини – народ. Ми з вами всі – український народ, який складається з родин малих і великих, дружних і працьовитих. Як могутня ріка бере силу з маленьких джерел, так і наша країна збагачується маленькими родинами.

Розгляд фотографій родин нашого класу.

Кожен учень отримав творче завдання намалювати герб своєї сім’ї. (Розповіді учнів)

- Читання статті підручника, стор. 34.

V. Практична робота на комп’ютерах.

Наші прадіди уявляли життя усіх людей на Землі, як велетенське дерево роду, що починалося від Адама і Єви. Далі на дереві йшли гілки їхніх дітей, внуків, правнуків, праправнуків аж до нашого часу. Нема такого народу, який би не мав на дереві роду своєї гілки. Коли ви вчилися в 1 класі, ми створили ваші портфоліо. І тоді кожна з ваших мам намалювала дерево свого роду, яке ми розмістили в портфоліо. А тепер ви стали дорослішими і кожен з вас тепер сам створить на комп’ютері своє родовідне дерево.

Але спершу повторимо правила техніки безпеки та правил поведінки при роботі з комп’ютером. Повторимо це у вигляді гри “Правильно- неправильно!” я зачитую віршовані рядки, які обов’язково відповідність або не відповідають якомусь правилу поведінки при роботі з комп’ютером. У разі невідповідності правилу ви повинні тупати ніжками, а якщо віршовані рядки відповідають правилу – плескати в долоні.

- В клас комп’ютерний спітнілі

Ми вбігаємо щосили... (тупають)

-Витри старанно взуття,

Нам не потрібне сміття! (плещуть)

-За улюблений комп’ютер

Падаєм, мов спілі фрукти.... (тупають)

-А щоб сісти нам за парту,

Вчитель нам дає команду! (плещуть)

-Ти підсунь дисплей близенько

І шнури поправ хутенько! (тупають)

-Від екрана ти відсядь...

Сантиметрів п’ятдесят. (плещуть)

-Голова болить моя

Потерплю годину я! (тупають)

-Я дротів не зачіпаю,

Правило це добре знаю! (плещуть)

-Як відчую щось горіле,

Промову я всім на диво... (тупають)

-В електронний клас науки

Сміло входь!

Лиш вимий руки! (плещуть)

Робота на комп’ютерах – створіння родовідного дерева.

Коріння – це батьки ваших дідусів і бабусь – прадіди і прабабусі. Стовбур – це дідусь і бабусі. Ваші батьки, їхні сести і брати, а ваші рідні дяді і тьоті – це гілочки. А тепер – листочки.

Як ви думаєте, кого зображуємо листям?

Отже, ви намалювали Дерево роду. Чим міцнішим росте дерево – тим більшим є рід. Якщо хтось із вас не знає імен членів своєї родини, то розпитайте у своїх близьких і запам’ятайте їх.

VI. Конкурси

1. Творча робота.

Із поданих букв скласти слова на тему “Сім’я”

Р, О, Д, И, Н, А, І, Я, С, М, Б, Т

2. Загадки

Пестить, ніжить і голубить,

Розуміє, дуже любить.

Я до неї пригорнуся,

Бо вона моя... (матуся)

Сильний, добрий, справедливий,

Біля нього ми щасливі.

Знає, вміє він багато

Гордимось, бо це наш ... (тато)

Він чимало літ прожив,

На повагу заслужив.

Для матусі він – татусь,

А для мене він ... (дідусь)

Хитрі очі, дві косички.

У веселках ніс та щічки.

Непосида невеличка, називається ... (сестричка)

3. Робота в групах

- Про сім’ю написано багато прислів’їв і приказок. На партах лежать картки з набором слів. Скласти прислів’я або приказку.

Шануй батька й неньку, буде скрізь тобі гладенько.

Без сім’ї немає щастя на землі.

Які мамка й татко, таке й дитятко.

Яблуко від яблуні недалеко котиться.

Висновок: виховання тісно повязано з сім’єю.

4. “Моя мама”

Підібрати ніжні слова для мами.

VII. Закріплення вивченого.

Гра “Сонечко”

Ваші мами і тато, як сонечко, яке постійно зігріває нашу землю. Так і мама, і тато завждилюблять вас, підтримають у важкі хвилини.

До нас завітало ясне сонечко, але розгубило свої промінці. Допоможіть сонечку знайти свої промінці. (На дошці прикріплене сонечко без промінців. Учні по черзі прикріплюють промінці).

Вибрати промінець – якими повинні бути стосунки в родині.

добробут пошана вірність

затишок вихованність кохання

порада повага турбота

сварки байдужість піклування

допомога розуміння зрада

- А що найголовніше повинно панувати у сім’ї?

Так, це любов. Любов сповнює наші серця – це любов до тата, любов до мами, до своїх братиків і сестичок. На партах у вас лежать великі сердачка, що символізують ваші родини.

- Якою б ви хотіли бачити свою сім’ю? Запишіть одним реченням на сердечках.

- Хто хоче поділитися думками?

Сердечка прикріпіть вдома на самому видному місці.

- Ваші батьки багато працюють, роблять багато корисного для держави. при цьому й виконуюють свої домашні обов’язки. Отже і ви повинні підтримувати порядок у своїх кімнатах, поливати квіти, доглядати за домашніми тваринами. Адже це нескладна робота, і виконуючи її, ви допомагаєте своїм батькам.

Всі сім’ї нашого класу дружні, працьовиті, щасливі. Але у нас є дуже особлива сім’я і зараз ви зрозумієте, чому це саме так. Запрошую сім’ю Лотаревих.(Знайомство з сім’єю).

VIII. Підсумок.

-Про кого ми говорили на уроці?

-Який вид роботи сподобався найбільше?

-У якому вигляді кожен з вас подав свій рід?

Шануйте, діти, і поважайте своїх батьків. Вірю, що ви будете вихованими і не забудете, якого ви роду.

Хочеться завершити наш урок словами молитви:

Помолюся за того, хто в горі, -

Хай розвіється сум їх і страх,

Хай одужують кволі і хворі,

І тернистим не буде їх шлях.

Помолюся за грішних у зраді, -

Хай простяться гріхи їм усі,

Хай ніхто і ніколи не пада,

Хай в любові живуть і в красі.

Помолюся за тих, хто в безвір’ї,

Мов незрячий у світі живе,

Хто не знає любові й надії,

Хто ще шляхом неправедним йде.

Хай молитва між всіми зірками

За всіх нас, як спокута, летить.

Та найбільше за батька і мати

Буду щиро я Бога просить.

Дай їм щастя! І дай їм здоров’я!

Дай всього, що бажаю й собі.

Хай всім розумом, серцем, любов’ю

І душею належать тобі.

20.01.2014 20:46
№ 1відмінний матеріал
Лише такі цікаві уроки матимуть високу результативність: внесок у розвиток дітей, розширення їхнього кругозору. Дякую!!!
Фісунова Лідія
15.01.2014 00:22
№ 2jnpsd
Цікавий матеріал. Спробую використати. Дякую.

Заходите, будем рады

Сергей
 
 
Яндекс.Метрика