Урок - проект з біології в 9 класі - Коньковської ЗОШ

Урок - проект з біології в 9 класі. Вчитель- Бондарева Н.О.

Тема. Травлення в ротовій порожнині. Будова зубів.

Мета: ознайомитися з будовою ротової порожнини та зубів; установити роль зубів і ротової порожнини у процесах травленнястановити характер дії ферментів слини; ознайомитися з основними найнебезпечнішими хворобами зубів, розробити засоби їх профілактики; формувати внутрішню мотивацію до навчання через цікавий, пізнавальний добір змісту навчального матеріалу, використання нестандартних прийомів; розвивати уміння працювати в команді, робити самостійні висновки в результаті досліджень; виховувати інтерес до самостійного набуття знань, бажання вести здоровий спосіб життя.

Обладнання та матеріали: таблиця «Зуби», «Слинні залози», презентація на компютері «Хвороби зубів», картки до інтерактивної методики «Гроно», звіт про дію ферментів слини на крохмаль.

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: дослідницький проект.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація до роботи.

Що є найціннішим для кожного з нас? (здоровя)

Хвороб багато. Спричиняються вони порізному. Але підраховано, що на 70% винекнення хвороб залежить від самої людини: це шкідливі звички, порушення санітарногігієнічних норм, неправильне харчування, відсутність режиму праці й відпочинку, забруднене довкілля. Зберегти і зміцнити здоров'я можна тільки знаючи свій організм, причини , що призводять до хвороби, та засоби запобігання їм. Допоможе нам в цьому тема нашого проекту.

Вправа «Дерево пізнання»

На дошці намальовано дерево, куди прикріплюють аркуші з питаннями, відповіді на які учні хочуть довідатися на уроці.

Протягом уроку ми розглянемо такі питання:

Будова ротової порожнини.

Будова зубів.

Умови і характер дії ферментів слини.

Хвороби зубів.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Звіт групи "Інформатори"

інформатори по таблиці «Зуби» знайомлять з зовнішньою та внутрішньою будовою зубів, учні виконують у зошитах завдання 7,8.Відкривання зашифрованої схеми)

Травний канал починається з ротової порожнини, у якій їжа зазнає хімічної та механічної обробки

( акт жування). Зуби подрібнюють і перетирають їжу до кашкоподібного стану, язик перемішує її зі слиною. Так формується харчова грудка, яку під час ковтання, що здійснюється рефлекторно, язик проштовхує до глотки.

Ротова порожнина обмежена спереду губами, збокущоками, зверхупіднебінням, знизуязиком і дном рота, ззаду переходить у глотку. Стінки ротової порожнини вкриті слизовою оболонкою. В якій багато слинних залоз.Ротова порожнина має такі частини: тверде піднебіння, мяке піднебіння, язичок, язик, зуби, слинні залози(привушні, підщелепні, підязикові)

Людинаістота всеїдна, тому вона має диференційовані зуби, пристосовані для виконання різноманітних функцій.

Зуби - кісткові органи, розташовані в комірках верхньої та нижньої щелеп ротової порожнини.
У дорослої людини 32 зуби. За формою і функціями їх поділяють на різці, ікла, малі та великі кутні зуби. У кожному зубі розрізняють коронку,шийку і корінь. Спереду на кожній щелепі розташовані по чотири плоскі різці. Поряд з ними міститься по одному іклу. Різці та ікла мають по одному корені. Цими зубами відкушують їжу. Далі з кожного боку є два малі і три великі кутні зуби, які подрібнюють їжу. Нижні кутні зуби мають два. А верхні три корені.

Зуб має м'яку внутрішню частину – пульпу – і тверду зовнішню частину, до якої входить емаль, дентин і цемент. Емаль вкриває коронку зуба зверху. Це найміцніша в організмі людини тканина, що за твердістю наближається до кварцу. Проте й вона при недотриманні гігієни зубів може стиратися і давати тріщини. Дентин розташований під емаллю й утворює більшу частину коронки, шийки і зануреного у ясна кореня. Цемент вкриває шийку і корінь зуба.пульпа складається зі сполучної тканини і заповнює порожнину зуба. У пульпі через канал кореня входять кровоносні та лімфотичні судини, нерви. За рахунок пульпи зуб живеться і росте.

Зуби закладаються ще в утробний період, але перші, так звані молочні, зуби з'являються після шести місяців, а до 10-12 років вони змінюються на постійні. Остання пара зубів мудрості у людини з'являється до 25 років.

Звіт групи "Дослідники"

Щоденно в людини утворюється близько 1,5 л слини, яку виділяють слинні залози і значна кількість щічних залоз, розташованих у порожнині рота.

Слина – це безбарвна в'язка рідина, яка має слабколужну реакцію і на 98 – 99% складається з води. Крім того слина містить мінеральні й органічні речовини, серед яких є ферменти – амілаза, мальтаза, які розщепляють складні вуглеводи(крохмаль, глікоген) до простіших і частково до глюкози.

Ми провели дослідження і виявили, що у ротовій порожнині протікає початковий етап розщеплення вуглеводів. Також зясували, що ферменти слини діють тільки в слаболужному середовищі і при температурі, що дорівнює температурі тіла.

Демонстрація досліду. Виконання лабораторної роботи.

Ми добре накрохмалили два клаптики білої тканини. На шматочок тканини нанесли розчин йоду .

Що спостерігаєте? Результат занесіть у таблицю. Ми знаємо, що при взаємодії крохмалю з йодом утворюються нестійкі сполуки, забарвлені в синій колір.

На другому шматочку тканини сірником, на кінці якого вата, змочена слиною напишемо слово «амілаза». На написане слово наносимо розчин йоду. Що спостерігаєте? Результат занесіть у таблицю.

Номер досліду

Реагуючі сполуки

Результат йодної реакції

№ 1

№ 2

Крохмаль + йод

Крохмаль + слина + йод

 

Зробіть висновок.

На що діє слина;

До яких продуктів йде розщеплення;

Які ферменти і як діють;

При яких умовах (температура, середовище) діють ферменти слини.

В слині є речовина лізоцим, яка має антибактеріальну дію і білкова слизова речовина – муцин, завдяки якій формується харчова грудка.

Звіт групи "Стоматологи"(компютерна презентація хвороб зубів)

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, 70% людей потребують охорони зубів. Найпоширенішою хворобою зубів є карієс. Карієс виникає внаслідок руйнування емалі з утворенням порожнин в стінці зуба. Істотну роль у розвитку карієса відіграє мікрофлора порожнини рота, зокрема стрептококова. Через пошкоджену емаль ушкоджєтьсяя і дентин. У пошкодженні зуби проникають мікроорганізми, які ще більше руйнують зуб, Поширюючись по всьому організмові. Можуть спричинити інфекційні захворювання. Розвитку карієсу сприяє також нестача вітамінів ( особливо групи В),солей кальцію,фосфору, фтору.

Основні найнебезпечніші хвороби зубів.

Карієс – захворювання твердих тканин зуба, що проявляється у руйнуванні емалі ц дентину. Найпоширеніше захворювання зубів. Причини винекнення остаточно не з'ясовавні. Привертає до карієсу неправильне харчування: уживання великої кількості цукру, солодких борошняних виробів, недолік вітамінів, кальцію .

Кровоточивість ясен - результат захворювання слизуватої оболонки ясна ,можуть бути наслідком не тільки місцевого, але й загальної недуги організму. Зазвичай виникає при чищенні зубів щіткою, при прийманні іжі.

Пульпіт – запалення пульпи зуба. Є ускладненням карієсу зубів, причиною якого можуть бути травми (ушкодження судин, що харчують зуб,отлом частин коронки з оголенням пульпи, переломи зубів).

Абцес околочелюсний - гнійне запалення з утворенням обмеженого вогнища розпаду в тканинах щелепно – лицьової області. Збудник головним чином стрепто і стафілококи. Джерелом інфекції може бути хворий зуб, ангіна, фурункул, ушкодження шкіри та слизуватої порожнини рота.

Альвеоліт –запалення стінок лунки вилученого зуба. Виникає в разі занесення інфекції при травматичному видаленні зуба

Зубний камінь – щільні відкладення на зубах у вигляді жовтуватих або темно – сірих глибок. Зубний камінь відкладається на тих ділянках зуба, де не відбувається досматнього самоочищення при жуванні їжі. Він може покривати й всю поверхню зуба.

Периодонтит – запалення навколишньої тканини зуба.

Наші рекомендації

Щороку проходити медичне обстеження у зубного лікаря два рази на рік.

Своєчасно лікувати хворі зуби, не запускаючи їх.

Купувати протизапальні зубні пасти, щодня вранці та перед сном слід чистити зуби.

Не розкушувати занадто тверду їжу зубами ( горіхи, тверді цукерки, кістки).

Не вживати відразу після занадто холодної їжі гарячої, і навпаки.

Після прийняття їжі ротову порожнину слід прополоскати теплою водою.

Не бійтеся відвідувати кабінет стоматолога, зуби цього не люблять.

Купуйте зубочистки, зубові нитки та користуйтесь ними.

Харчування має бути вітамінізованим: ( наявність кальцію та фосфору в організмі).

Систематично слід вживати молочні продукти.

Цікавитись медичною літературою.

Ми радимо:

Навіть за незначних ушкоджень зубів звертайтесь до лікаря, оскільки при захворюваннях зубів порушується травлення, так як у шлунок потрапляє недостатньо пережована і не підготовлена до подальшої хімічної обробки їжа.

Чи знаєте ви що:

Першими «стоматологами» були етруки. Вони вирізали штучні зуби із зубів різних ссавців уже в XІІ ст.. до н. е.., а також уміли виготовляти мостовинні протези, достатньо міцні для жування.

Зубну пасту винайшли єгиптяни приблизно 5 тис. років тому. Вона була сумішшю вина й пемзи.

З часів ранньої Римської імперії до XVІІІст. сеча була одним з основних компонентів зубної пасти, оскільки амоніак, що міститься в ній, має чудові очисні властивості. До сьогодні він входить до складу багатьох зубних паст.

ІV. Узагальнення і систематизація знань учнів.

Інтерактивнп методика «Гроно».

Учитель. Протягом уроку ми з вами відкривали зашифровану схему на дошці. Подивіться скільки понять ми вивчили. А тепер давайте все це узагальнимо.

Застосування нових знань у нестандартних ситуаціях.

У їдальні приготували салат, до складу якого входила картопля, і приправили його оцтом. Як вплине на перетравлення картоплі в ротовій порожнині така приправа? Чому?

V. Підсумок уроку. Оголошення оцінок.

Учитель. Ви добре попрацювали вдома і під час уроку. «Найвищим благом серед людей є знання. Їх не забрати, вони неоціненні, вони ніколи не зникнуть», - записано у скарбниці Давньої Індії.

Спробуємо оцінити знання в балах.

VІ. Домашнє завдання.

Вивчити параграф 38 підручника.

На вибір:

Написати рецензію на урок;

Визначити рівень засвоєння матеріалу.

 
 
Яндекс.Метрика