ФОРМУВАННЯ ЯКОСТЕЙ ЧИТАННЯ ЯК МЕТОДИЧНА ПРОБЛЕМА


Дата: 2010-12-01 . Время: 18:53:21 .
Автор: Кузнецова Н.В..
Место работы: Гранітненська ЗОШ.

 ФОРМУВАННЯ ЯКОСТЕЙ ЧИТАННЯ   ЯК МЕТОДИЧНА ПРОБЛЕМА
                                                  ( крізь призму спадщини В.О. Сухомлинського)
 

« Читання і письмо – це два найнеобхідніших школяреві інструменти учіння і водночас два віконечка у навколишній світ. Без уміння швидко та свідомо читати, швидко і напівавтоматично писати дитина залишається ніби напівсліпою…»
Навчання читання завжди було однією з основних проблем початкового навчання. Василь Олександрович зазначав, якщо у початковій школі не сформувались міцні уміння та навички швидкого та свідомого читання, то надалі буде важко їх робити. Він вважав підготовленим до навчання в середніх та старших класах лише того, хто, читаючи, зосереджує розумові зусилля не на процесі читання, а на змісті матеріалу.
Щоб виробити достатній рівень темпу читання, а також усвідомлення учнями прочитаного, потрібно, насамперед, використовуючи систему ігрових форм навчання читання першокласників, що спонукає дитину читати більше і частіше на уроках і поза ними. Такі ігрові форми спрямовані на розвиток у дітей оперативної пам`яті, периферичного зору, на вдосконалення здатності вгадувати слова, наступні літери, на встановлення взаємозв`язку між словами, реченнями і з`ясування значення незнайомих слів та виразів, на сприйняття різних відтінків, значень слів, синтактичних конструкцій, на розуміння головної думки, на усвідомлення фактів навколишньої дійсності крізь призму прочитаного.Чарівний текст


( учитель пропонує учням швидко прочитати текст, доповнюючи слова)

Жаб. спала в жабури…
Ж.к під кущи..м ожи…
Про..тали жу..влі
З ясним сонц.. на кри.і
І журли..ї спі..ли,
Жук не чув, а жаба спала.Фотооко

На дошці у два стовпчики записано слова. За короткий проміжок часу діти мають « сфотографувати» зором стовпчик слів і відповісти на запитання - чи є в ньому те, чи інше слово.


I.ст.                II.ст.
Шарф             Фургон
Асфальт         Вафлі
Флокси         Телефон
Ліфт              Фокус
Фанера        Фуфайка
Кофта          Фламінго

Наприклад, у якому стовпчику міститься слово « Асфальт»? перемагає той, хто жодного разу не помилився.


Читання з рахуванням слів

Учитель пропонує дітям прочитати текст максимально швидко, рахуючи про себе слова . Діти водночас мають усвідомити і зміст, а після закінчення підрахунку слів назвати число і відповісти на запитання, поставлені до тексту перед читанням.
Таким чином, діти читають текст тільки очима, рахуючи про себе слова.
Під час навчання читання у ігровій формі доречно використовувати тексти оповідань та казок  В.О.Сухомлинського.
Василь Олександрович вважав, що вчителі мають перейматися тим, що загальний розвиток дітей був на високому рівні, але насамперед вони мають навчити дитину читати. Він радив навчити дітей у початкових класах читати так, щоб вони вміли читаючи думати та думаючи читати. Уміння читати треба довести до автоматизму, щоб сприймання зором, очима і свідомістю випереджало вимовляння вголос. Чим значніше це випередження, тим тоншою буде здатність думати під час читання – а це надзвичайно важлива умова успішного навчання й розумового розвитку взагалі.
Отже, уміння читати повинно стати автоматичною навичкою, за якої сили учня були б спрямовані не на виконання самої дії, а на глибоке осмислення змісту прочитаного. Тому необхідно забезпечити чітке керівництво формуванням такої навички читання. З цією метою виокремлю два етапи навчання читання. На першому учень розбирає слово, Важливо проговорювати склади, слова вголос. У процесі читання беруть участь слухові, зорові і рухові аналізатори. Вправляння слід проводити не тільки на незнайомих текстах, а і на знайомих. На цьому етапі учень повинен навчитися сприймати слово як єдине ціле.
Формуванню у дітей уявлення про слово, склад, звук, що позначається на письмі буквою, а також навчанню читати по складах і цілими словами, сприяють такі ігрові форми:Ніч
Учитель вводить дітей в ігровий сюжет, читаючи слова:

Чорна ніченько – чарівниченько!
Чом не бачимо твого личенька?
Діти заплющують очі та слухають окремі звуки, які називає вчитель, вимовляючи вголос злиття цих звуків, тобто слово.

[д], [у], [б] - [дуб]

[д], [у], [п], [л], [о] -[дупло]

[ж], [о], [л], [у], [д`] -[ жолуд`]Відлуння
Педагог називає слова, а діти хором – останній склад. Ігрова ситуація: « Уявіть, що ми знаходимось у лісі. Навкруги дерева, кущі, лунає пташиний спів, і на кожне промовлене слово відгукується відлуння.»
Ліс - ліс, дерево – во, квіти – ти, ромашка – ка, соловейко – ко, трава – ва, сорока – ка, малина – на , сосна - на, барвінок - нок, суниця – ця.


Доповнити речення
Учитель вимовляє речення і пропонує дітям збільшувати його, додаючи по одному чи два слова, наприклад:
Ігор вчить.
Ігор вчить уроки.
Брат Ігор вчить уроки з математики.
Мій брат Ігор вчить уроки з математики.Зайчик
Викладач пропонує дітям прочитати склади « стрибаючи», як зайчик , з однієї купинки на іншу.


 А    О   І   И
/   \  /   \ / \ / \
М М   В М Н


Слово заблукало

Учитель звертається до дітей: « учора слова із віршиків ходили один до одного у гості. Але повернулися дуже пізно, заблукали у темряві і не змогли повернутись у свої домівки. Спробуймо допомогти словам повернутися на свої місця». Діти читають текст віршиків і доповняють їх.
Наша Таня гірко плаче,
Вкинула у річку…( м`ячик)

У сестрички Люби
Випадають… ( зуби).
 

На другому етапі читання діти вчилися сприймати групи слів, цілі фрази. Це і є швидке читання. У своїй доповіді «Роль читання у розумовому вихованні школярів» на психологічному семінарі 22 жовтня 1969 року В.О. Сухомлинський стверджував: « Наша мета навчити учня читати 150-300 слів за хвилину». На цьому етапі потрібно вчити дітей розширювати поле читання, спочатку на кілька слів, а потім і на ціле речення. Той, хто навчився бачити речення, оволодіває надзвичайно цінною здатністю – думати у процесі читання. Основою успішного запам`ятовування при швидкому читанні є те, що читаючи швидко, учень відсіює другорядне, неістотне, запам`ятовує головне, важливе. Оволодівши таким умінням, учні здатні помічати під час читання незрозуміле.
Закріпленню навичок читання учнів сприяють також різноманітні ігрові форми. Це, зокрема:Цікаві тексти
Класовод пропонує учням знайти у тексті речення, що не відповідають його змісту.

Осінь. Часто дощ ллє, як із відра. Птахи відлітають у теплі краї. Звірі готуються до зими. У садах достигають плоди. На гілках набухають бруньки . Над селом літає паперовий змій. Листя на деревах переливається всіма барвами веселки.

Учитель пропонує дітям знайти у тексті речення, в якому є помилка.

Ірина збирає у лісі шишки. У неї кошик. Тут тільки невелика соснова шишечка, а он там лежить велика.
Бум! З високої липи упала шишка. Ірина рада.


Таким чином, до найважливіших умінь, якими треба оволодіти учневі у початковій школі В.О. Сухомлинський відносить уміння вільно, виразно, свідомо читати. « Цим умінням учень має оволодіти наприкінці першого півріччя третього року навчання, щоб потім про техніку читання, уміння читати не виникало мови, бо інакше порушуються все керівництво процесом подальшого навчання.» На його думку у першому класі діти, насамперед мають навчитися сприймати слово ( особливо багатоскладове) як єдине ціле, а на шляху до такого сприймання лежить аналіз слова, тобто читання по складах. Дитина має не тільки стежити за книжкою, як читає сусід по парті, а, стежачи, читати слова по складах, про себе( тихо або пошепки). Кожній дитині необхідно працювати самостійно. Не біда, якщо хтось читає швидко, а хтось – повільно, що діти, читаючи, гудуть як бджоли. Адже не всі першокласники вміють читати мовчки ( і з цим не варто поспішати). Не треба перейматися й інтонаційною невиразністю читання – нехай спочатку діти навчаться читати слово, а потім прийде його емоційне забарвлення..
Отже, хоча читання вголос має багато переваг, все ж потрібно паралельно розвивати в учнів читання мовчки. Але поспішати переводити їх на мовчазне читання не слід, хоча поступово збільшувати кількість матеріалу для перечитування мовчки. Тому актуальними залишаються ігрові форми навчання читання.Склади речення
Учитель кілька речень ділить навпіл і подає їх у довільному порядку. Учням треба мовчки прочитати і з`єднати ці частини. Наприклад:


Горобець прилетів стояв ясний
Сонячний день у воду і попливли
На шафі співали пташки
У лісі весело до годівнички
Каченята стрибнули книжка лежала


Губи
Учитель пропонує дітям прочитати казку В.О. Сухомлинського « Троянда і сонце», приклавши палець лівої руки до щільно стиснутих губ під час мовчазного читання. Завдяки цьому діти перестають активно ворушити губами і читають мовчки.
Після читання вчитель вибірково перевіряє засвоєння змісту прочитаного учнями .
На етапі формування навичок читання не варто захоплюватися колективними формами роботи, оскільки індивідуальна робота учня над текстом полягає в тому, що він вправляє органи артикуляції. Під час мовчазного читання учитель має уважно спостерігати, як працює кожен учень, вчити працювати самостійно.У виробленні техніки читання В.О. Сухомлинський також високо цінував такі види діяльності: складання творів – мініатюр, малювання, праця, ігри. І все це сприяло досягненню однієї мети - виховання у дітей чуття слова. Якщо учень, читаючи , запам`ятовує слово, не вдумуючись у його зміст, він не може його глибоко сприйняти. Воно не стає способом думки. З огляду на це , педагог радив учителям при розкритті значення слова доносити до свідомості дітей найтонший його зміст, щоб воно стало засобом розвитку думки.
Отже, виразне читання і висловлювання виявляють ступінь розуміння того, що учень читає чи розповідає. Тому виразність як якість мовлення і читання тісно пов`язана з мисленням. Взагалі, компоненти навички якісного читання – швидкість, правильність, усвідомлення прочитаного, виразність – нероздільні, взаємопов` язані, взаємозумовлені.
Формування цих навичок якісного читання показано у фрагментах уроків на прикладі текстів казок В.О. Сухомлинського.


1 клас
Робота над текстом « Троянда і сонце» В.О. Сухомлинського
а) читання тексту учнями мовчки;
б) читання – аналіз за запитаннями:
- Чому приходила дівчинка до трояндового куща?
- Коли розквітла Троянда?
- Яка була Троянда?
- Хто побачив квітку?
- Що принесла квітка дівчинці?
- Що принесло Сонце?
- Як назвала Троянда Сонечко?

2 клас

Робота над текстом « Троянда і Свиня» В.О. Сухомлинського
Читання твору учнями та робота над ним
- Перечитайте текст казки;
- Подивіться на малюнки і складіть їх у порядку відповідно до змісту тексту;
- Назвіть кожен малюнок відповідно до змісту тексту;
- Перекажіть зміст тексту за малюнками.

3 клас

Робота над текстом « Залізний лоб» В.О.Сухомлинського
Читання твору учнями та робота над ним
- зверніть увагу на план, записаний на дошці. Прочитайте текст мовчки та зазначте місця, що відповідають цим пунктам плану.
План:
1. Зустріч з Веселкою.
2. Щедрість Веселки.
3. Залізний лоб.
4. Полювання на сонячні промені
5. Несподіваний кінець Залізного лоба.
- Прочитайте першу частину казки, потім другу, третю і т.д.
- Перекажіть зміст тексту за частинами
- Доберіть інший заголовок до казки.

4 клас

Робота над текстом « Наполегливий муравлик» В.О.Сухомлинського
Читання твору учнями та робота над ним
- Прочитайте текст мовчки та визначте, з яких частин він складається.
- Прочитайте першу частину казки.
- Що знайшов Муравлик на дорозі?
- Із чого можна довідатись про це? Доведіть це рядками із твору.
- Дайте назву першій частині.
- Прочитайте другу частину казки .
- Хто насміхався з Муравлика? Чому?
- Зачитайте ці рядки
- Дайте назву другій частині.
- Прочитайте третю частину казки
- Який висновок зробив Муравлик?
- Чи наполегливим він був?
- Прочитайте ще раз заголовок оповідання. До якої частини він підходить найбільше?
- Перекажіть зміст тексту за визначеними частинами.
Отже, керуючись порадами В. Сухомлинського щодо формування якостей читання, вчителі пам`ятають , що учні мають великі потенційні здібності до оволодіння технікою читання, які потрібно розвивати за допомогою різноманітних способів, прийомів і форм організації навчання дітей читання.


УРОК ЧИТАННЯ ЗА ТВОРАМИ В.О.СУХОМЛИНСЬКОГО

Тема: Від усмішки іде до всіх тепло. Василь Сухомлинський
«Усмішка»
Мета: Актуалізувати та розширити знання дітей про життя і творчість
видатного українського педагога і письменника; виховувати в
них доброзичливе ставлення до оточуючих; розвивати вміння
знаходити у тексті описи, міркування, удосконалювати вміння
творчо переказувати;збагачувати словник образними висловами.

Обладнання: Портрет В.О.Сухомлинського, книжки з його творами.
Грамзапис пісні М. Пляцковського « Усмішка». Картини
природи М.І.Мурашка « Вид на Дніпро», А.І Куїнджі
«Березовий гай», М.В.Нестерова « Осінній пейзаж», Г.П.
Світлицького « Рідний край».

Хід уроку
I.Організація уроку
Встаньте, діточки, скоріше,
Усміхніться всім миліше,
Привітайтесь: « Добрий день!»
Продзвенів дзвінок: « дзелень»
II. Перевірка домашнього завдання
III.Актуалізація опорних знань
Прийом « Мозкова атака»
1. «Добре ім`я - найбільше багатство». Як ти розумієш ці слова?
2. Які твори про добре ставлення дорослих і дітей до інших людей, до тварин ти вже читав? Хто їх автори?
3. Закінчить речення « Добра людина - це та, яка…»
IV.Повідомлення теми, мети і завдання уроку.

Живи, добро звершай,
Та нагород за це не вимагай.
Хай оживає істина стара
Людина починається з добра.
Учні встановлюють припущення, про що читатимуть у творах нового розділу. Згадують, які твори цієї теми уже читали. Хто їх автори.

Рольова гра «Учень – журналіст »

Учень розповідає про життя і творчість видатного українського педагога і письменника ( Використовує ілюстрації з книги « Спогади про В.О. Сухомлинського » авторів В.І. Ковальчук, Т.К. Хорунжої)
Народився В.О. Сухомлинський на Кіровоградщині у селі Василівці в родині бідного селянина 28 вересня 1918 р. Тут він закінчив семирічку. Сухомлинському не виповнилося й 17 років, як він молодим учителем переступив поріг школи, де нещодавно був сам учнем.
У 1937 р. В. Сухомлинський успішно закінчив заочний відділ Полтавського учительського інституту і через кілька місяців, екстерном склавши екзамени, одержав диплом учителя української мови та літератури середньої школи. Його перевели в Онуфріївську середню школу, а незабаром призначили завучем.
З квітня 1941 р. В.О.Сухомлинський працював завідуючим Онуфріївським районним відділом народної освіти. Надмірне фізичне та моральне навантаження , тяжкі умови післявоєнних років різко погіршили і без того слабке здоров`я Василя Олександровича.
Після хвороби він не повернувся до районного відділу народної освіти. А в липні 1948 р. на його прохання був призначений директором Павлиської школи, якій віддав 22 роки життя. Тут сповна розкрився його талант учителя, керівника, педагога – дослідника.
Прожив Василь Олександрович 52 роки. Він написав понад 70 томів наукових праць, цікавих розповідей для дітей: мініатюр, казок, оповідань, легенд, притч,новел. Останні слова його були про школу: « Знову вересень…Дзвоник. Діти йдуть до школи, а я йду з життя…» 2 вересня його серце зупинилося.


Розгадування кросворда
- Пригадайте назви творів, які ми читали, та впишіть їх у кросворд
1.«Кінь…» ( утік)
2.« …книга» (спляча)
3.«Про що думала …»( Марійка)
4.« Найкраща…» ( лінійка)
5.« Який слід повинна … людина на землі?»( залишати)
6.« Сергійкова…»(квітка)
7.« …дівчинка»( Горбатенька)
- Прочитайте слово по вертикалі і дізнайтесь назву ще одного оповідання В.О.Сухомлинського, яке сьогодні прочитаємо ( « Усмішка »)

V. Опрацювання твору В.О.Сухомлинського «Усмішка»
- коли вам стає радісно на душі? ( відповідь учнів)
- тепер послухайте оповідання В.О.Сухомлинського «Усмішка»
Виразне читання оповідання вчителем
Словникова робота: почимчикувала, тупала – іти; оволодів –опанував; ціпок – палиця.
Фізкультхвилинка
( На мелодію до пісні « Усмішка», муз. В. Шаїнського)
Ця хвилинка так потрібна нам,
І легенька, і весела, мов пустунка.
Щоб радіти і навчитись знов,
Ти звучи для всіх дітей, фізкультхвилинко!

Щира пісенька у нас
Про веселий дружний клас,
І звучить вона так виразко і так дзвінко.
Щоб бадьорість була в нас,
Посміхаймось у цей час.
Посміхнись і ти до нас, фізкультхвилинко.


Мовчазне читання твору учнями. Робота в групах.
( Клас поділений на групи і кожна одержує завдання)
I.група
1. Хто головний герой твору?
2. Де жила дівчинка?
3. Кого зустріла по дорозі?
4. Як і чому змінювався настрій дівчинки?
5. Яким кольором ви б намалювали дівчинку?

II. група
1. Знайти та прочитати опис травневого ранку.
2. Якою була дівчинка?Прочитайте.
3. Що так потішало дівчинку? Яке бажання її охопило?
4. Кого вона зустріла спочатку?
5. Яким би кольором ви намалювали б бабусю?
III.група
1. Знайдіть опис діда. Про що свідчить такий зовнішній вигляд людини?
2. Що несла йому дівчинка? На що вона сподівалася?
3. Чому змінився настрій дівчинки і нею оволодів страх?
4. Яким їй став здаватися світ? Прочитайте
5. Яким кольором ви намалювали б дідуся?IV. група
1.Як дівчинка спочатку зустріла бабусю? Чому вона насторожилася?
2.Як бабуся зустріла дівчинку?Яким став світ від подарованої
усмішки?Прочитайте.
3.Яка головна думка оповідання? Що автор схвалює, а що засуджує в
оповіданні?

4.Якими кольорами ви б намалювали природу?


Звіт малих груп про виконану роботу
Прийом – гра « Розвідники»
- знайдіть та прочитайте, які синоніми автор вжив у тексті до слова « іде».
- Знайдіть і доповніть порівняння словами з тексту.
Біле, мов … волосся ( стигла пшениця)
Срібна пісенька жайворонка тремтіла, мов …( той струмок, що ось – ось помре ). Заясніли кульбаби, мов…( маленькі сонця).
- погляньте на картини природи, на хвилинку заплющить очі і виберіть
собі улюблену, уявіть себе на місці дівчинки. Розплющить очі і
усміхніться один одному.
VI. Підсумок уроку
Учні співають пісню « Усмішка»
- Який рядок може бути заголовком твору?
VII. Домашнє завдання
Перекажіть оповідання так, ніби це сталося з вами. Намалюйте ілюстрації до цього оповідання.
 

Просмотров этой странички: 17455

Методики учителей
Конкурс Ёлочка живи (1238)
Учи английский онлайн по скайпу (1823)
Онлайн школа английского языка поможет и с испанским (1577)
Екологія наука про навколишнє середовище (2526)
Инновационные методы подхода к учащимся на уроках физической культуры (5282)
Дипломные и другие работы под заказ (2244)
Конспект урока трудового обучения 2 класс (8812)
Урок письма в первом классе (6628)
Формування загальнонавчальних умінь і навичок учнів (3022)
Большая буква в именах, фамилиях людей, кличках животных, географических названиях (12411)
урок у 7 класі линзы (5628)
Основні орієнтири виховання учнів шкіл (4551)
проект Етичного кодексу українського вчителя (3976)
Атестація педагогічних працівників. Методичні рекомендації (9162)
Ігри ( розвиток коммунікативної компетентності учнів) (10466)
Доповідь завідувача на колегії (3814)
Конкурсы (4864)
Ритмика природного календаря (3115)
Курс «Тельмановознавство» (4134)
Урок – презентація (33797)
Розвиток інноваційного потенціалу сільської школи: завдання, реалії, перспективи (5568)
Читання в початкових класах(17456)
Пошук , творчість - результат. (5025)
Педагогічні роздуми (4247)
Інтегровані уроки (18916)
Методическая копилка Орловой З.Н. (4837)
Свободненська ЗОШ , Орлова З.М. (3831)
Свободненська ЗОШ , Фрайтер О.О. (5071)
Педагогічні роздуми (3790)
Свободненська ЗОШ ,Тімченко Т.І. (6907)
Перший урок (6345)
Доповідь завідувача на серпневій нараді (5513)
Семінар вчителів початкової ланки , матеріали серпневої студії 2010 (4324)
Матеріали серпневої студії 2010. (3874)
Роль школи в розвитку села (4681)
Словник учителя та методиста (4361)
методичне об'єднання класних керівників (14334)
Схема довідки про стан викладання предмета (16742)
Педрада. Виховна робота в школі (18563)
Классному руководителю (7937)
Приемы обучения рисованию (5008)
Компетентності (6769)
Педагогічне кредо (6199)
Доповідь на серпневій конференції (10119)
Алгоритм вивчення ППД (9964)
Узагальнення вивчення стану викладання предметів (12455)
Cтан викладання навчального предмета (11896)
Материалы педагогических чтений (24346)
Педагогічні роздуми (4133)
Довідка 3 (8463)
Довідка 2 (5823)
Довідка 1 (5765)
Опис досвіду роботи (17580)
Урок української мови в 8 класі (11350)
Інтегрований урок української мови (7127)
Компьютер в работе школьного библиотекаря (4853)
Семінар заступників директорів (7664)
Робота Творчої групи вчителів початкових класів (5625)